SQL Server Master Veritabanı

SQL Server Master Veritabanı

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Master veritabanından bahsedeceğim.

SQL Server’da Master veritabanı tüm sistem bilgilerini, login bilgilerini, konfigürasyon ayarlarını, sistem hata mesajlarını tutan bir veritabanıdır.  Master veritabanı sistem seviyesinde olduğu için tüm bilgileri tutar. Endpoint bilgisi, linked server bilgisi, sistem konfigürasyon ayarları vb. Master database erişilmez durumda olursa sql server’ı çalıştıramazsınız. Bu yüzden master veritabanının yedeği alınmalıdır. Veritabanı transfer işlemlerinde master veritabanı taşınmazsa kullanıcı bilgileri olmayacağı için sisteme erişemeyiz. Yeni bir veritabanı oluşturulduğunda ya da kullanıcı bilgisi hesaplarında değişiklik yapıldığında master veritabanını mutlaka yedeklemelisiniz.

İçinde olan tüm veritabanlarını görmek için aşağıdaki kodu kullanmalıyız.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Oylayın

0/50 ratings

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

İlişkili Yazılar

Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Bildir