Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da tablo key alanlarının scriptinin nasıl alınacağından bahsedeceğim.

Aslına bakarsanız yapacağımız işlem bir tablonun key alanlarının yani Primary Key, Foreign Key ve Indeks Key alanalarının scriptinin oluşturulması işlemi.

Her ne kadar aşırı derecede kullanmasam da SQL Server’da bazı durumlarda sadece key alanların scriptini alma gereği duyabiliriz. Tablo bazında yapacağımız bu işlem bizi kod karmaşasından kurtarır diye de düşünüyorum. Ayrıca tablo bazlı key alanlarının yedekleme işlemi gibi bir işlem de yapılacaksa işe yarayabilir.

İlk olarak aşağıdaki prosedürü ilgili veritabanınızda oluşturmalısınız. Ben örnek olması açısından Adventureworks veritabanı üzerinde aşağıdaki prosedürü oluşturdum.


Prosedürü oluşturduktan sonra çalıştıralım.

Görüldüğü üzere Primary Key, Foreign Key ve Indeks Key alanlarının scripti oluşturulmuş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.