Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da veritabanına fotoğraf ekleyip çıkaran prosedür hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda veritabanına fotoğraf ekleyip, sonrasında bu fotoğrafları başka bir klasöre ya da dosyaya T-SQL komutları ile çıkarmak isteyebiliriz.

İlk olarak aşağıdaki kodları çalıştırıp gerekli ayarlamaları yapmalısınız.


Şimdi tablomuzu oluşturalım.


Şu anda tablomuzun içi boş. Tablomuzun içine fotoğraf eklemek için bir prosedür oluşturuyoruz. Kodları aşağıda görmektesiniz.


Prosedürümüzü çalıştırıyoruz ve prosedür başarılı şekilde oluşturuldu. Şimdi fotoğrafı çıkaran prosedürün kodlarını çalıştıralım. Aşağıda kodları görmektesiniz.


İkinci prosedür de başarılı şekilde oluştu ise şimdi tablomuzun içine bilgisayarımızdaki bir fotoğrafı ekleyelim. Bu işlem için biraz önce oluşturduğumuz prosedürü kullanıyoruz.

Ben D klasörü içine herhangi bir fotoğraf ekledim. Siz istediğiniz fotoğrafı kullanabilirsiniz.

Not : Windows’un yüklü olduğu sürücüde bu işlemi yaptığınız zaman hata alabilirsiniz.

Fotoğraf ekleme prosedürü aşağıdadır.


İşlem başarılı bir şekilde çalıştı ise aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Şimdi fotoğrafı D sürücüsü içerisinden siliyorum ve oluşturmuş olduğum prosedür ile veritabanından geri getirmek istiyorum. Fotoğraf çıkarma prosedürü aşağıdadır.


Kodu çalıştırdığınız zaman D sürücüsüne fotoğrafın geri geldiğini göreceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.