Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da veritabanındaki tüm tabloların şemasını nasıl değiştirebiliriz bundan bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda daha önceden scheması olan tüm tabloların schemasını değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi tek tek yapmak yerine aşağıdaki kodu kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.


İlgili veritabanınızı seçip yukarıdaki sorguyu çalıştırdığınız anda schema isimlerinin değiştiğini göreceksiniz. İşlemi anlamak adına Northwind veritabanı kullanarak inceleyelim.

Bu işlemi yapmadan önce yenischemaismi olan kısım için yeni şemanızı muhakkak öncesinde oluşturmalısınız aksi durumda hata alırsınız.

Schema nasıl oluşturulur öğrenmek için aşağıdaki makaleyi okuyun.

SQL Server'da Schema Oluşturmak
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server’da Schema Oluşturmak

Ben dba adında bir şema oluşturdum.

Şimdi Northwind veritabanını inceleyelim.

SQL Server'da Veritabanındaki Tüm Tabloların Şemasını Değiştirmek

Görüldüğü üzere schemalar dbo olarak gözükmekte. Şimdi ekranda dbo yazan yeri dba olarak güncelliyorum ve sorgumu çalıştırıyorum. Aşağıda sonucu görmektesiniz.

SQL Server'da Veritabanındaki Tüm Tabloların Şemasını Değiştirmek

Schema isimleri dba olarak güncellenmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.