Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Row_Number Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Row_Number fonksiyonu herhangi bir sorgunun sonucunda listelenen verilerin satırlarına sıralı olarak numara verilmesinde kullanılan bir fonksiyondur.

Row_Number Fonksiyonu Over ifadesi ile kullanılır. Bu ifade ile fonksiyona numara verirken hangi kritere göre listelenmesini istiyorsak bunu Over kelimesi ile belirtiyoruz. Konu ile ilgili örneği aşağıda görmektesiniz. Örneği Northwind veritabanı kullanarak yaptık.


Yukarıdaki işlemde ProductID’yi tersten sıraladık ve Row_Number fonksiyonu ile veriyi birden başlayarak numaralandırmış olduk. Yani ters olarak sıralanmış verimize birden başlayarak sıra numarası eklemiş olduk. İşlemi iki ayrı sütun olarak görmektesiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.